Przeglądy techniczne raz jeszcze, czyli dodatkowe zmiany w przepisach

By | 26 listopada, 2018

Dodatkowe przeglądy kas fiskalnych

Dopiero co pisaliśmy o obowiązkowych przegląd technicznych. Wspominaliśmy wtedy nie tylko o tym, z jakimi czynnościami wiąże się takie sprawdzanie kasy rejestrującej, ale też o planowanych zmianach w przepisach fiskalnych. Niedawno okazało się jednak, że takich modyfikacji w funkcjonujących regulacjach prawnych będzie więcej. A wszystko za sprawą nowego Rozporządzenia Ministra Finansów.

Kiedy pojawią się nowe regulacje od MF?

Nowe Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących, które jest przygotowywane przez Ministerstwo Finansów, ma wejść w życie już 1 stycznia 2019 roku. Początkowo wydawało się, że wspomniane regulacje będą potrzebne przede wszystkim po to, aby zdefiniować kwestie dotyczące urządzeń fiskalnych online (m.in. współpracy z CRK). Nic bardziej mylnego… Zgodnie z projektem nowego Rozporządzenia MF, zmiany obejmą szereg czynności, które są związane ze stosowanie kas rejestrujących. Nie ominą również przeglądów technicznych takich urządzeń.

Kto i kiedy wykona dodatkowy przegląd techniczny kasy?

Co do zasady, przeglądy techniczne kasy fiskalnej nadal będzie trzeba wykonywać nie rzadziej niż co 2 lata. Nowe Rozporządzenie przewiduje jednak sytuacje, w których konieczność zlecenia takiej usługi wystąpi częściej. Nie ma tu jednak mowy o żadnych konkretnych terminach czy odstępach czasowych.

Po pierwsze, przegląd będzie trzeba wykonać przed każdą kolejną fiskalizacją wynajmowanej kasy rejestrującej. Zagwarantuje on bowiem (przegląd), że z urządzenia zostały usunięte wszelkie dane o sprzedaży ewidencjonowanej przez poprzedniego podatnika. Po drugie, taką usługę będzie musiał zlecić każdy przedsiębiorca, który wznawia zawieszoną działalność gospodarczą i planuje ponowne rozpoczęcie stosowania swojej kasy fiskalnej. W tym przypadku chodzi zapewne o to, aby potwierdzić poprawność działania urządzenia. Jest to bowiem niezbędne do prawidłowego rejestrowania obrotu ze sprzedaży, którą podatnicy prowadzą m.in. na rzecz osób fizycznych.

Inne zmiany w przepisach fiskalnych

Na omówienie wszystkich zmian, które ma wprowadzić nowe Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących, przyjdzie jeszcze pora. Jest to po prostu zbyt obszerne zagadnienie… Już teraz warto jednak zaznaczyć, że przepisy przygotowywane przez MF wprowadzą m.in. nowe zasady w wydawaniu paragonów fiskalnych. Takie dowody sprzedaży będzie trzeba udostępniać klientom jeszcze przed przyjęciem zapłaty. Ponadto, po wejściu w życie omawianego Rozporządzenia obowiązkowe stanie się np. programowanie stawek VAT na kasie zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów.

One thought on “Przeglądy techniczne raz jeszcze, czyli dodatkowe zmiany w przepisach

  1. stanley

    ciekawe w ogóle jak to jest z wynajmem kasy (czy to popularne, z czym się to wiąże itd.)… czy ktoś z odwiedzających tę stronę należy do osób, które zdecydowały się na taki ruch i powiedziałyby kilka słów na ten temat???

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *