Przewidywania fiskalne na 2022 rok, czyli o tym, co nas czeka w najbliższym czasie

By | 10 stycznia, 2022

Polski rynek fiskalny w 2022 roku

Przyszłość, również ta dotycząca branży fiskalnej i technologii sprzedaży, zazwyczaj bywa trudna do przewidzenia. Wiele aspektów wpływa bowiem na to, w jaki sposób kształtowana jest otaczająca nas rzeczywistość. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy jednak spróbować przedstawić kilka zagadnień, które mogą mieć znaczenie w 2022 roku. Nasze przewidywania będą dotyczyły zarówno technologii sprzedaży, jak i obowiązujących w Polsce przepisów fiskalnych. I już w tym momencie zachęcamy do dzielenia się swoimi opiniami w komentarzach pod tekstem.

Coraz większe znaczenie płatności bezgotówkowych

Płatności elektroniczne są szybką, wygodną i bezpieczną formą sfinalizowania transakcji. Ale są też formą, która, zwłaszcza w porównaniu z przepływem gotówki, jest znacznie łatwiejsza do monitorowania i kontrolowania przez organy skarbowe. I nic dziwnego, że ostatnimi czasy ustawodawca na różne sposoby promuje płatności elektroniczne. Wystarczy wspomnieć o tym, że od początku 2022 roku przedsiębiorcy korzystający z urządzeń fiskalnych są zobligowani do zaoferowania swoim klientom bezgotówkowej formy sfinalizowania transakcji. Takim dodatkowym „instrumentem płatniczym” w firmie może być zarówno terminal do kart, jak i przelew bankowy lub BLIK. Ponadto, od 1 lipca 2022 roku podatnicy stosujący wspomniane terminale oraz kasy fiskalne online będą musieli zadbać o integrację obydwu urządzeń w oparciu o protokół ECR-EFT. Niedopilnowanie tej kwestii ma grozić karą grzywny w wysokości 5 000 złotych.

Ostatni rok kas z kopią elektroniczną

2022 będzie również tym rokiem, w którym ostatecznie pożegnamy kasy i drukarki fiskalne z kopią elektroniczną. Mowa oczywiście o możliwości kupowania oraz instalowania urządzeń rejestrujących typu offline. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, wspomniane rozwiązania sprzedażowe będą dostępne na rynku wyłącznie do 31 grudnia 2022 roku. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zostaną wtedy, czyli od 01.01.2023, automatycznie zmuszeni do zaprzestania stosowania kas i drukarek z kopią elektroniczną. Podatnicy będą mogli ich używać aż do momentu zapełnienia modułu pamięci fiskalnej. A ten w większości modeli pozwala na zrealizowanie 1 830 raportów dobowych. W takich okolicznościach zastąpienie urządzenia offline nową technologią sprzedaży okaże się więc konieczne dopiero wtedy, gdy w 2023 roku dojdzie do zapełnienia pamięci fiskalnej. Zgodnie z przepisami, od 01.01.2023 niedostępna będzie też bowiem wymiana wspomnianego modułu.

Jakieś premiery technologii sprzedaży?

To chyba największa niewiadoma, z jaką mamy obecnie do czynienia. Wynika ona m.in. z tego, że polski rynek technologii sprzedaży jest już pełen różnorodnych rozwiązań sprzedażowych, które sprawdzają się zarówno w działalnościach stacjonarnych, jak i mobilnych. Najwięcej premier urządzeń fiskalnych miało miejsce w drugiej połowie 2019 roku. I modele, które wtedy zadebiutowały na rodzimym rynku, w większości przypadków nadal są dostępne w ofertach dystrybutorów.

W związku z powyższym, w tym przypadku nasze przewidywania będą z gatunku bardzo „bezpiecznych”. W najbliższym czasie raczej nie należy spodziewać się zbyt wielu premier nowych urządzeń fiskalnych. Pojedyncze rozwiązania, być może nawet niezwykle innowacyjne (kolejne kasoterminale?), pewnie się pojawią. Ale to raczej nie jest czas na rewolucjonizowanie polskiego rynku technologii sprzedaży. Różnych zmian w ostatnich latach było i tak bardzo dużo.

One thought on “Przewidywania fiskalne na 2022 rok, czyli o tym, co nas czeka w najbliższym czasie

  1. amerigo

    funkcjonowanie płatności bezgotówkowych „w pełnym wymiarze”, myślę, że to nas przede wszystkim czeka (co jest zrozumiałe). natomiast zdaje mi się, że wciąż „wisi” temat kas wirtualnych 😛

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *