Do umieszczania nadruków na kartach plastikowych służą wyspecjalizowane urządzenia, które cechują się różnymi parametrami i standardowymi bądź dodatkowymi funkcjami. Innymi słowy, na rynku znajdziemy obecnie wiele modeli z tego segmentu technologicznego, co pozwala na wybór odpowiedniego rozwiązania dla danej działalności. Pytanie jednak, na co konkretnie zwrócić uwagę, aby podjąć właściwą decyzję zakupową i wdrożyć dobrą drukarkę kart plastikowych?
Zawsze kluczowe są parametry mechanizmu drukującego
Jakie konkretnie parametry techniczne mechanizmu drukującego mają znaczenie przy wyborze drukarki kart plastikowych (z góry prosimy o wybaczenie za powtórzenia w tekście…)? Ważny jest z pewnością rodzaj druku – termotransferowy, termosublimacyjny lub sublimacyjny, jak również kolorowy bądź monochromatyczny. Wszystko to przekłada się bowiem na nadruki, które będzie można później wykonywać. Co więcej, na rynku często można się spotkać z urządzeniami zapewniającymi zadruk jedno- lub dwustronny. To z kolei ma znaczenie m.in. w kontekście szybkości wykonywania codziennych obowiązków firmowych.
Ponadto, sprawdzając parametry różnych drukarek, które są oferowane przez producentów i dystrybutorów, z pewnością warto sprawdzić rozdzielczość druku (czy jest to np. 300 dpi) oraz rodzaj obsługiwanych kart plastikowych (wymiary, materiał itd.). Natomiast dodatkowym rozwiązaniem, ułatwiającym pracę, może być m.in. podajnik i odbiornik na karty.
Drukarka kart plastikowych a praca w rozwiązaniu systemowym
Przy poszukiwaniu odpowiedniej drukarki kart plastikowych warto też pamiętać o tym, że takie urządzenie zazwyczaj nie będzie funkcjonowało całkowicie samodzielnie. Zazwyczaj współpracuje ono z pozostałymi ogniwami rozwiązania systemowego w danej działalności. Drukarkę kart plastikowych najczęściej podłącza się do komputera: stacjonarnego, laptopa lub terminala komputerowego POS. Co za tym idzie, powinna ona obsługiwać odpowiednie interfejsy komunikacyjne, które zapewnią płynną współpracę. Jakie konkretnie?
Często spotykanym rozwiązaniem jest złącze typu USB. Współcześnie występuje ono bowiem w wielu różnych urządzeniach elektronicznych. Niektóre drukarki kart plastikowych posiadają też dodatkowo port komunikacyjny Ethernet. Wspomniany interfejs pozwoli na podłączenie urządzenia do sieci przewodowej LAN, która funkcjonuje w danej działalności. Co więcej, najbardziej zaawansowane technicznie modele da się niekiedy rozbudować o opcjonalne moduły, np. Wi-Fi lub Bluetooth. Wówczas drukarka kart plastikowych zapewni także bezprzewodową współpracę z resztą rozwiązania systemowego. W konkretnych przypadkach dostępne będzie nawet zarządzanie urządzeniem z poziomu smartfona.
kurczę, przyznam szczerze, że nie sądziłem że te urządzenia nie bez powodu nazywane 'peryferyjnymi’ potrafia być na tyle ciekawe pod względem funkcjonalności :O aż sam się zacząłem zastanawiać, czy takie rozwiązanie by mi się nie przydało 😀 ale ostatecznie stwierdzam, że w moim przypadku to chyba jednak zbędny wydatek – choć po lekturze tekstu rozumiem, czemu takie technologie zyskują coraz bardziej na popularności 😉