Kiedy trzeba zwrócić ulgę za zakup kasy fiskalnej?

By | 15 lutego, 2016

superfis.pl-kiedy-trzeba-zwrocic-ulge-za-zakup-kasy-fiskalnej

Zgodnie z przepisami, jeśli przedsiębiorca kupi pierwszą kasę fiskalną, może skorzystać z ulgi wynoszącej nawet do 90% wydanej kwoty (ale nie więcej niż 700 zł). Istnieją jednak sytuacje, w których otrzymaną refundację trzeb zwrócić. Są to: naruszenie procedur związanych z odliczeniem, niewykonanie obowiązkowego przeglądu technicznego oraz zaprzestanie stosowania urządzenia w okresie 3 lat od daty fiskalizacji.

Nieprawidłowości przy skorzystaniu z ulgi

Rozpoczęcie ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej wymaga przejścia przez kilka procedur. Podatnik musi poinformować Urząd Skarbowy o planowanej liczbie urządzeń oraz miejscach, w których zostaną one zainstalowane. Zgłoszenia trzeba dokonać co najmniej 1 dzień przed datą rozpoczęcia rejestracji obrotu. Później kasa zostaje wprowadzona w tryb fiskalny przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami. O tej procedurze również trzeba zawiadomić naczelnika właściwego US i to w terminie 7 dni od daty przeprowadzenia fiskalizacji. Jeżeli natomiast przedsiębiorca skorzysta z ulgi, a dopiero w późniejszym czasie okaże się, że przy opisanych powyżej etapach instalacji doszło do nieprawidłowości, wystąpi konieczność zwrócenia refundacji części kosztów.

Brak przeglądu technicznego

Zlecanie przeglądów technicznych kasy fiskalnej jest jednym z obowiązków przedsiębiorcy. W tym celu wystarczy się skontaktować w odpowiednim terminie z firmą serwisującą. Zgodnie z przepisami, przegląd techniczny w urządzeniu powinien być przeprowadzany nie rzadziej niż co 2 lata. W czasie kontroli tego typu sprawdzana jest poprawność działania kasy, m.in. naliczanie prawidłowych podatków i praca mechanizmu drukującego. Konsekwencją niedopilnowania przez podatnika właściwego terminu będzie obowiązek zwrócenia ulgi.

Przerwanie rejestrowania obrotu

Różne mogą być przyczyny przerwania rejestrowania obrotu przy użyciu kasy fiskalnej. Najczęściej są to: otworzenie likwidacji, zaprzestanie działalności oraz upadłość przedsiębiorstwa. W każdej z wspomnianych sytuacji, jeśli do przerwania dojdzie w okresie 3 lat od daty fiskalizacji urządzenia, podatnik musi zwrócić odzyskaną kwotę. Ponadto, konieczność ta wystąpi również wtedy, gdy przedsiębiorca sprzeda firmę lub zakład (oddział), a jego następca prawny nie będzie prowadził sprzedaży na rzecz osób fizycznych.

Osobną kwestią jest zawieszenie działalności, które może potrwać od 30 dni do 24 miesięcy. Każdy podatnik, który widnieje w CEIDG oraz nie zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę, ma do tego prawo. W takich okolicznościach kluczowa jest jednak suma okresów rejestrowania obrotu przy użyciu kasy – przed zawieszeniem działalności i po jej wznowieniu. Aby podatnik zachował ulgę, czas ten musi wynieść minimum 3 lata.

4 thoughts on “Kiedy trzeba zwrócić ulgę za zakup kasy fiskalnej?

 1. Polak

  Dziękuję za informację! Do tej pory myślałem że przegląd wykonam albo nie, ale teraz już wiem, dlaczego nie można o nim zapomnieć

  Reply
 2. imo

  warto dodać, ze ulga nie jest jedyną opcją na obniżenie kosztu
  podatnicy vat mogą też odliczyć podatek vat

  Reply
 3. ON

  jeszcze innym, zwiazanym z przegladami technicznymi powodem utraty ulgi jest brak ksiazki serwisowej! zreszta, to nie jedyna konsekwencja, jaka moze spotkac uzytkownika bez tego dokumentu – serwis moze odmowic interwencji, a US nalozyc kare!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *