Waga elektroniczna w firmie. Jak wybrać takie urządzenie?

By | 29 marca, 2016

waga-elektroniczna-w-firmie-jak-wybrac-urzadzenie

Często można przeczytać lub usłyszeć, że zakup pierwszej kasy albo drukarki rejestrującej nie jest łatwym zadaniem. Niemniej, wybór innych elementów systemu sprzedaży również wymaga znajomości specyfiki i parametrów tych urządzeń. Dlatego dziś przedstawimy pod tym kątem dostępne na polskim rynku wagi elektronicznej. Wielu przedsiębiorców ma bowiem niewystarczającą wiedzę na ich temat.

Różne rodzaje wag elektronicznych

Zacznijmy od rzeczy podstawowej: każde rozwiązanie technologiczne, które będzie wykorzystywane w firmie, powinno być dostosowane do potrzeb tego biznesu. Tylko wtedy zyskamy pewność, że urządzenie zaoferuje automatyzację pracy oraz komfort wykonywania obowiązków. W przypadku wag elektronicznych, na pewno trzeba sobie zdawać sprawę z zasadniczego podziału. Wyróżniamy bowiem urządzenia pomostowe, proste, kalkulacyjne, etykietujące oraz multimedialne. Część nazw mówi sama za siebie i nie trzeba ich zbyt szczegółowo omawiać. Przykładowo: waga etykietująca to po prostu taka, która oprócz wykonywania pomiarów masy, oferuje też drukowanie etykiet; waga multimedialna posiada dodatkowe udogodnienia, np. ekran dotykowy oraz wydajne podzespoły. Warto jednak wyjaśnić, co oznaczają pozostałe kategorie.

Wagi proste i kalkulacyjne to te, które można najczęściej spotkać w małych lub średnich punktach handlowo-usługowych. Chociaż nie różnią się za bardzo wyglądem, charakteryzują się innym sposobem działania. Prosta, nazywana także kontrolną, umożliwia przede wszystkim wykonywanie pomiarów masy. Natomiast waga kalkulacyjna posiada także niezwykle przydatną funkcję przeliczenia wyniku na konkretną cenę za kilogram.

Wagi pomostowe są zazwyczaj wykorzystywane w hurtowniach oraz magazynach. Mają bowiem wszelkie predyspozycje do pracy z ciężkimi oraz dużymi gabarytowo produktami. Decydują o tym 2 elementy tych urządzeń. Po pierwsze, pomostówki są wyposażone w obszerne szalki ważące. Dzięki temu oferują wystarczającą ilość miejsca na postawienie dużego elementu asortymentu. Po drugie, urządzenia tego typu obsługują zakresy ważenia sięgające nawet 300 kg.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Jedna z funkcji, na którą na pewno należy zwrócić uwagę, została wspomniana przed chwilą. Chodzi o zakres lub zakresy ważenia. Innymi słowy, każde urządzenie pozwala na wykonywanie pomiarów masy w konkretnych granicach. Co więcej, poszczególne modele mogą oferować różne warianty zakresów ważenia, np. do 15 lub 30 kg. Parametr ten jest istotny, gdyż od niego zależy, czy urządzenie umożliwi obsługę całego asortymentu. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na zakup wagi kalkulacyjnej, etykietującej lub multimedialnej, znaczenie powinny mieć także: pojemność bazy PLU, liczba klawiszy funkcyjnych, wydajność mechanizmu drukującego oraz dostępne interfejsy komunikacyjne.

Urządzenia fiskalne z funkcją kasowagi

Od pewnego czasu na polskim rynku technologii sprzedaży jest dostępne rozwiązanie, które zapewnia wyjątkowo płynną współpracę pomiędzy kasą fiskalną a wagą elektroniczną. Pierwszym urządzeniem rejestrującym z funkcją kasowagi był model Revo, stworzony przez markę Posnet. Obecnie również inne kasy tego producenta można kompleksowo zintegrować z szalką ważącą – Neo XL EJ oraz Ergo. Jakie korzyści mogą płynąć z takiego połączenia?

Podstawową zaletą jest na pewno to, że zarządzanie ważeniem odbywa się przy pomocy ekranu i klawiatury, które posiada kasa. Nie trzeba więc korzystać z dwóch interfejsów użytkownika, aby szybko otrzymać precyzyjny pomiar masy. Dodatkowo, szalka ważąca pobiera energię bezpośrednio z urządzenia fiskalnego, więc zmniejszeniu ulega „okablowanie” stanowiska sprzedaży. A jak ciężkie towary pozwoli obsługiwać model z funkcją kasowagi? Maksymalnie do 15 kg, z dokładnością do 5 g.

 

Trudno powiedzieć, że waga etykietująca lub multimedialna będzie absolutnie najlepszym wyborem. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakiego urządzenia potrzebuje firma. Jeżeli w sklepie niezbędna jest technologia, która będzie służyła jedynie do nadzorowania masy produktów, czyli bez konieczności przeliczania wyników na ceny, wystarczającym rozwiązaniem może się okazać waga prosta. Teoretycznie najmniej funkcji zaoferuje urządzenie pomostowe, lecz trudno wyobrazić sobie, aby innego rodzaju model był wykorzystywany do ważenia dużych i ciężkich towarów. Na szczęście przy zakupie wagi elektronicznej zawsze można liczyć na wsparcie ze strony dystrybutora. Dostawca z wieloletnim doświadczeniem zaoferuje zarówno starannie wyselekcjonowane urządzenia, jak i pomoc w wyborze.

One thought on “Waga elektroniczna w firmie. Jak wybrać takie urządzenie?

  1. AlaNN

    Fajny tekst, rzadko pojawiają się artykuły dokładnie tłumaczące działanie urządzeń peryferyjnych oraz różnice pomiędzy ich odmianami. A mnie akurat przydałaby się waga elektroniczna, więc dla mnie wpis przydatny x2 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *