E-paragon z kasy online – co trzeba wiedzieć o elektronicznym dokumencie?

By | 28 października, 2020

E-paragon z kasy fiskalnej online

Paragon to jedna z pierwszych rzeczy, która kojarzy się z rejestrowaniem sprzedaży za pomocą kasy lub drukarki fiskalnej. Wspomniane dowody sprzedaży należy wystawiać i wydawać bez względu na rodzaj stosowanego urządzenia. W przypadku stosowania kas fiskalnych online (drukarek również) mamy jednak do czynienia z 2 formami paragonu fiskalnego – papierową lub elektroniczną. O co w tym wszystkim chodzi i jak realizować wspomniane dowody sprzedaży, aby prowadzenie ewidencji było zgodne z przepisami?

Ogólnie o wystawianiu i wydawaniu dowodów sprzedaży

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, wystawianie i wydawanie paragonów fiskalnych to podstawowy obowiązek każdego użytkownika kasy rejestrującej. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy m.in. w odrębnym Rozporządzeniu Ministra Finansów. Dokument MF w sprawie kas rejestrujących mówi wprost, że paragon fiskalny należy wydać klientowi najpóźniej w momencie przyjęcia zapłaty za produkt lub usługę. I to bez względu na formę płatności – gotówkową bądź elektroniczną. Dowód sprzedaży musi też zawierać prawidłowe dane na temat transakcji (włącznie z kwotami podatku należnego), wyraźne oznaczanie „PARAGON FISKALNY” oraz informacje o podatniku i stosowanym przez niego urządzeniu fiskalnych.

Paragon elektroniczny – za zgodą klienta i w sposób z nim ustalony

Przez wiele lat przywykliśmy do tego, że paragon fiskalny ma zawsze formę papierowego dokumentu. Warto jednak przypomnieć, iż w przypadku urządzeń rejestrujących online wydrukowanie dowodu sprzedaży nie jest jedynym możliwym sposobem. Po wejściu w życie Rozporządzenia Ministra Finansów z 21 kwietnia 2020 roku, zmieniającego Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących, dopuszcza się także „wydanie” paragonu elektronicznego.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby było to zgodne z przepisami? Warto w tym momencie zacytować wspomniane Rozporządzenie MF: „Podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kas on-line, mogą wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej”. W praktyce oznacza to, że cyfrowy dowód sprzedaży można np. przesłać na adres e-mail klienta. Wcześniej jednak niezbędna jest zgoda nabywcy na taką formę wydania e-paragonu.

Paragon papierowy i e-paragon – czy mają takie samo znaczenie?

Nie od dziś wiadomo, że paragon fiskalny jest dowodem sprzedaży o dużym znaczeniu. Tego typu dokument potwierdza m.in. to, że przedsiębiorca, który został zobligowany do stosowania kasy rejestrującej, nie uchyla się od swoich obowiązków i odprowadza należne podatki do budżetu państwa. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę, czy paragony fiskalne nie są zastępowane zwykłymi rachunkami z drukarki zamówień lub potwierdzeniami wystawianymi za pomocą terminala płatniczego. Ponadto, omawiane dowody sprzedaży są istotne z punktu widzenia konsumentów. Często okazują się niezbędne przy skorzystaniu z prawa do zwrotu bądź reklamacji.

Czy jednak wszystkie wspomniane zagadnienia odnoszą się zarówno do wydrukowanych dowodów sprzedaży z kasy rejestrującej online, jak i e-paragonów? Tak. Zgodnie z przepisami obydwie formy dokumentu – papierowa i elektroniczna – mają identyczne znaczenie. Zawierają takie same informacje o przedsiębiorcy, transakcji, urządzeniu fiskalnym i należnym podatku. Potwierdzają również to, że zarejestrowana została sprzedaż na rzecz klienta indywidualnego.

One thought on “E-paragon z kasy online – co trzeba wiedzieć o elektronicznym dokumencie?

  1. MarLenA

    ooo a już myślałam że świat zmian w kasach fiskalnych trochę zapomniał o tej dawno zapowiadanej funkcji 😛 albo ja przegapiłam rozwój zdarzeń 😛

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *