Wymiana kas – czas na podsumowanie II grupy podatników i zapowiedź III

By | 27 stycznia, 2021

Wymiana kas offline na online

Wymiana kas fiskalnych offline na online trwa w Polsce od drugiej połowy 2019 roku. Czyli praktycznie od momentu, w którym do sprzedaży trafiły urządzenia transmitujące dane do Centralnego Repozytorium Kas. Na początku, jeszcze do końca 2019 roku, swoje kasy rejestrujące wymienili m.in. właściciele warsztatów samochodowych. Była to jednak dopiero pierwsza grupa podatników, którzy zostali objęci takim obowiązkiem.

Kto zainstalował kasę online w ramach II grupy podatników?

II grupa podatników, którzy musieli wcześniej zainstalować w swoich firmach kasy fiskalnej online, to nadal stosunkowo „świeży” temat. W ich przypadku ostatecznym terminem wdrożenia nowej technologii sprzedaży był bowiem 31 grudnia 2020 roku. Mowa tutaj konkretnie o podatnikach prowadzących lokale gastronomiczne, hotele (zakwaterowanie krótkotrwałe) oraz firmy zajmujące się sprzedażą środków opałowych (m.in. węgla i brykietu). Obecnie można już więc oficjalnie napisać, że we wspomnianych działalnościach gospodarczych, jeżeli tylko obsługują one klientów indywidualnych, należy korzystać wyłącznie z urządzeń fiskalnych online. Stosowanie kas offline jest tam po prostu niezgodne z przepisami.

Kto jeszcze będzie musiał wymienić urządzenie fiskalne?

Funkcjonujące w Polsce przepisy fiskalne przewidują jeszcze jeden termin obowiązkowej instalacji kas online. Najpóźniej do 30 czerwca 2021 roku dotychczasowe urządzenia rejestrujące (modele z kopią papierową lub elektroniczną) będą musieli wymienić podatnicy prowadzący gabinety kosmetyczne i kosmetologiczne, salony fryzjerskie, kancelarie prawne i adwokackie, firmy budowlane, prywatne placówki medyczne i gabinety lekarskie oraz lokale typu fitness (w zakresie wstępu). Tym razem obowiązek instalacji kas fiskalnych online dotyczy więc wielu zróżnicowanych działalności gospodarczych. Warto też dodać, że będzie to ostatnia grupa podatników, którzy wymienią swoje urządzenia offline w odgórnie ustalonym terminie.

Warto pamiętać o możliwości skorzystania z ulgi za kasę online

Konieczność wdrożenia kolejnego urządzenia fiskalnego w firmie zawsze wiąże się z dodatkowymi wydatkami dla biznesu. Aktualnie koszt nowego modelu, który zapewni transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas, wynosi często co najmniej 1 500 zł brutto. W przypadku obowiązkowej wymiany kas offline na online przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z ustawowej ulgi. Refundacja części kosztów, zdefiniowana m.in. w ustawie o podatku od towarów i usług, wynosi maksymalnie 700 zł. Otrzymanie ustawowej ulgi jest jednak możliwe wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorca zainstaluje kasę fiskalną online w odpowiednim terminie i dodatkowo zacznie z niej korzystać (rejestrować sprzedaż).

One thought on “Wymiana kas – czas na podsumowanie II grupy podatników i zapowiedź III

  1. AdrJAnna

    jednym słowem – tak, wciąż mnie czeka wymiana na online i nadal rozważam jaki model nabyć 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *