Waga do zabudowy – samodzielna lub zintegrowana ze skanerem kodów

By | 22 kwietnia, 2021

Wagi i wago-skanery do zabudowy

Urządzenia do zabudowy mają to do siebie, że praktycznie nie zajmują miejsca na stanowisku obsługi klientów. Dotyczy to m.in. wielu modeli wag elektronicznych, które są przystosowane do montażu w boksach kasjerskich, ladach albo blatach. Co ważne, wspomniane urządzenia można też często zintegrować z czytnikami kodów kreskowych. W rezultacie otrzymamy wago-skaner do zabudowy, czyli praktyczne i niezwykle wszechstronne rozwiązanie dla placówek handlowych oraz lokali gastronomicznych.

Aranżacja wygodnego stanowiska sprzedażowego

Na początku naszych rozważań na temat wag do zabudowy zostaniemy jeszcze przez chwilę przy szeroko pojętym komforcie pracy. Jest to bowiem jedna z najważniejszych zalet omawianego rozwiązania technologicznego, wyróżniające je na tle innego rodzaju urządzeń ważących. Wmontowanie wagi w boksie kasowym, ladzie albo blacie zapewnia bowiem ogromną oszczędność przestrzeni na stanowisku pracy. A już zwłaszcza wtedy, gdy porównamy urządzenia do zabudowy z modelami „standardowymi”, a więc wolnostojącymi. Ponadto, często spotykanym rozwiązaniem jest zintegrowanie takiej wagi ze skanerem kodów kreskowych. Wówczas obydwa urządzenia są „zaimplementowane” w jednej obudowie i wmontowane w miejscu pracy.

Które parametry wagi do zabudowy są ważne?

Przy zakupie wagi do zabudowy z pewnością należy uwzględnić parametry fizyczne takiego urządzenia. W praktyce chodzi przede wszystkim o to, żeby zamówiony model dało się bez problemu wmontować w wybranym przez nas miejscu, np. we wspominanym już wcześniej boksie kasjerskim. Dodatkowym atutem będzie zaś wzmocniona i uszczelniona konstrukcja, zapewniającą również proste serwisowanie urządzenia w przyszłości.

A na co należy zwrócić uwagę w kontekście parametrów i funkcji wagi do zabudowy? Urządzenie z pewnością należy dostosować do oferowanego asortymentu. Mowa więc o wyborze odpowiedniego wariantu zakresów ważenia, gdyż to one zawsze decydują o tym, jakie towary będzie można obsługiwać przy użyciu zamówionego modelu. Standardem jest tutaj zazwyczaj dwuzakresowy tryb pracy: do 6 kg z dokładnością do 2 g oraz od 6 do 15 kg z dokładnością do 5 g. Nie oznacza to jednak, że wagi do zabudowy nie mogą występować w innych wersjach technologicznych. Ponadto, istotne będą funkcje przyspieszające codzienną pracę kasjerów, np. automatyczne zerowanie szalki, tarowanie czy technologie wpływające pozytywnie na precyzję pomiarów.

Wago-skaner – istotne cechy czytnika kodów

Jeżeli zdecydujemy się na wago-skaner do zabudowy, będziemy musieli poświęcić dodatkowy czas na zapoznanie się z funkcjami i parametrami czytnika kodów kreskowych. Nie będzie to jednak czas zmarnowany, gdyż wspomniane urządzenie zaoferuje później dużą automatyzację codziennej obsługi klientów. A jakie cechy takiego czytnika mają największe znaczenie? Z pewnością parametry całego mechanizmu skanującego, a więc m.in. obsługiwane kody kreskowe – wyłącznie 1D lub zarówno 1D, jak i 2D. Ponadto, bardziej zaawansowane technicznie wago-skanery zaoferują również identyfikowanie symboli typu Digimarc (tzw. znaków wodnych) oraz współpracę ze sklepowymi systemami kontrolnymi EAS (Electronic Article Surveillance).

Współpraca z innymi urządzeniami w systemie sprzedaży

Kompleksowa automatyzacja obsługi klientów nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca wagi do zabudowy z resztą firmowego systemu sprzedaży. Dotyczy to zarówno urządzeń funkcjonujących samodzielnie, jak i zintegrowanych rozwiązań typu 2w1, czyli wago-skanerów. Obydwa rodzaje modeli zapewniają płynną współpracę np. z terminalami komputerowymi typu POS (komputerami all-in-one) czy kasami fiskalnymi. Taka łączność przebiega przy zastosowaniu dostępnych interfejsów komunikacyjnych, np. portu RS-232 albo USB. I jest to kolejna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia oraz aranżowaniu całego systemu dla firmy. Co więcej, współcześnie dostępna jest już obsługa wagi lub wago-skanera do zabudowy bezpośrednio z poziomu oprogramowania sprzedażowego. Nietrudno zgadnąć, że w jeszcze większym stopniu przyspiesza to codzienne prowadzenie handlu.

 

Nasz artykuł to tak naprawdę jedynie wstęp do szerokiego zagadnienia, jakim są wagi elektroniczne i wago-skanery do zabudowy. Polecamy Waszej uwadze więcej informacji, które znajdziecie w wyspecjalizowanym sklepie internetowym Wagi.com.

One thought on “Waga do zabudowy – samodzielna lub zintegrowana ze skanerem kodów

  1. piotr12

    u nas w sklepie korzystamy z takich rozwiazan sa one bardzo funkcjonalne wyodne w obsludze i nie zabieraja duzo miejsca, w zasadzie idealne jesli chodzi o stanowiska obslugi typu boks kasowy, moge smialo polecic

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *