Kolektory danych, nazywane także niekiedy terminalami przenośnymi, są ciekawą propozycją dla różnych działalności. Współcześnie z takich urządzeń korzystają m.in. większe placówki handlowe, hurtownie, firmy logistyczne czy nawet zakłady przemysłowe. Kolektor pozwala bowiem nie tylko na odczytywanie kodów kreskowych, ale także na przetwarzanie pozyskanych w ten sposób informacji. Jakie parametry i funkcje takiego urządzenia decydują o tym, że znajdzie ono zastosowanie w konkretnym przedsiębiorstwie?
Moduł skanujący mobilnego terminala
W przypadku większości działalności gospodarczych, kolektor danych będzie wykorzystywany zwłaszcza do odczytywania kodów kreskowych. Dlatego też bardzo duże znaczenie ma technologia skanowania, która jest zastosowana w konkretnym modelu. Innymi słowy, poszczególne kolektory mogą odczytywać albo kody kreskowe 1D, albo 1D i 2D. Terminale mobilne są również zróżnicowane pod względem maksymalnej odległości skanowania. Ponadto, niektóre modele mogą oferować np. bardziej wyrazistą sygnalizację prawidłowego odczytu. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest technologia Green Spot, która potwierdza pozyskanie danych za pomocą dużej, zielonej diody.
Od czego zależy szybkość pracy?
Przy poszukiwaniu kolektora danych warto sobie uzmysłowić, że urządzenia tego typu w dużym stopniu przypominają smartfony oraz tablety. Dotyczy to m.in. podzespołów, które są stosowane we współczesnych terminalach mobilnych. Moc obliczeniowa procesora, pamięć RAM oraz pamięć Flash – te parametry na pewno wpływają na szybkość przetwarzania danych. Dodatkowo, kolektor będzie zazwyczaj posiadał zainstalowany system operacyjny, np. Android lub Windows. Rodzaj oprogramowania decyduje zaś o tym, z jakich aplikacji skorzysta użytkownik urządzenia.
Osobnym zagadnieniem jest to, że wiele dostępnych obecnie kolektorów danych zapewnia obsługę przy zastosowaniu ekranu dotykowego (panel występuje niekiedy w towarzystwie tradycyjnej klawiatury alfanumerycznej). A takie rozwiązanie technologiczne zawsze wpływa nie tylko na komfort, ale także na szybkość pracy.
Kolektor w systemie dla firmy
Co jest istotne przy wdrażaniu kolektora danych w konkretnym rozwiązaniu systemowym dla firmy? Terminal mobilny z pewnością powinien obsługiwać interfejsy komunikacyjne, które zagwarantują płynną współpracę z innymi urządzeniami elektronicznymi w przedsiębiorstwie, np. komputerem typu POS. Mogą to być zarówno złącza RS-232 lub USB, jak i moduły służące do bezprzewodowej transmisji informacji – Bluetooth czy Wi-Fi.
Ciekawy artykuł, wcześniej prawdę mówiąc nie znałem tych urządzeń, nie słyszałem zbytnio o kolektorach danych. Pozdrawiam