Rok 2018 w branży fiskalnej – plany, przewidywania i prognozy

By | 28 grudnia, 2017

Zmiany w urządzeniach fiskalnych i przepisach na 2018 rok

Przed nami koniec grudnia. To dogodny moment nie tylko dla podsumowań, ale i rozważań nad tym, co czeka nas w ciągu kolejnych 12 miesięcy. A jeśli chodzi o branżę fiskalną, to jest o czym mówić. Szykują się zmiany dotyczące zarówno technologii sprzedaży, jak i obowiązujących przepisów. W dodatku zauważalne dla producentów urządzeń rejestrujących, przedsiębiorców, a także nabywców. Zatem, z jakimi najważniejszymi kwestiami zmierzymy się w 2018 roku?

Rozporządzenie i nowelizacja ustawy o VAT – ciąg dalszy

Rok 2017 był czasem nie tylko premier kolejnych urządzeń rejestrujących od znanych producentów. Przede wszystkim na okres ten przypadły prace nad 2 ważnymi projektami. Pierwszy to Rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju, dotyczące kryteriów i warunków technicznych dla urządzeń rejestrujących. Drugi zaś to ustawa, wprowadzająca zmiany do ustawy o VAT. Oba akty prawne łączą się w kontekście takich pojęć, jak nowy system fiskalizacji czy kasy fiskalne online. Wszystko bowiem zmierza ku wprowadzeniu zaawansowanego rozwiązania informatycznego, który unowocześni – jeśli nie zrewolucjonizuje – obrót gospodarczy. Chodzi konkretnie o połączenie wszystkich stosowanych urządzeń rejestrujących z Centralnym Repozytorium Kas. W wyniku tego informacje o rejestrowanym obrocie będą stale i automatycznie, drogą internetową, przesyłane do serwerów Ministerstwa Finansów.

Wedle założeń, już w 2018 roku będzie można spodziewać się zmian związanych z rozpoczęciem wdrażania całego systemu. Zapewne pojawią się pierwsze kasy fiskalne online, powoli zaczną też wychodzić z obiegu dwurolkowe urządzenia rejestrujące. Oprócz tego, ze względu na przygotowywane regulacje prawne, pierwsze grupy zawodowe będą musiały wcześniej zakupić technologie nowej generacji – lub wymienić dotychczasowe, nieonline’owe kasy. Zmieni się zatem produkcja, a także wybory przedsiębiorców, związane z technologiami sprzedaży. Ponadto, klienci też w końcu zauważą konkretne różnice. Mowa tu o standardowej współpracy kas z terminalami płatniczymi (czyli jeszcze większej popularności transakcji bezgotówkowych) oraz możliwości wystawienia elektronicznego paragonu dla nabywcy.

W nowy rok z nowymi urządzeniami fiskalnymi!

Oczywiście, technologie sprzedaży cechuje nieustanny rozwój. Zatem, jak nietrudno się domyślić, nadchodzący rok 2018 to także okazja do wyboru zupełnie nowych modeli lub urządzeń w odświeżonych wersjach. Dobrym przykładem pierwszej sytuacji jest kasa fiskalna marki Elzab, nosząca nazwę Sigma. A w zasadzie rozwiązanie łączące w sobie 3 atrakcyjne elementy: urządzenie rejestrujące, komputer pracujący w oparciu o Linux, a także nowoczesne oprogramowanie sprzedażowe. Sama technologia charakteryzuje się niedużymi gabarytami, a przy tym też naprawdę atrakcyjnymi możliwościami – np. obsługą aż 100 000 pozycji towarowych, wykorzystaniem wysokiej jakości ekranu dotykowego, zróżnicowanymi standardami komunikacyjnymi czy zapisem kopii paragonów w formie elektronicznej.

Jeśli zaś chodzi o drugą ze wspomnianych wcześniej sytuacji, to przykładowo pojawił się model Farex Bursztyn E Plus. Czyli nowa wersja znanego urządzenia. Wciąż niedroga, a jednocześnie wyposażona w elektroniczną kopię paragonów, bazę towarową rzędu 7 000 PLU oraz klawiaturę pozwalającą na zdefiniowanie aż 32 skrótów dla szybkich sprzedaży wybranych produktów lub łatwiejszego wywoływania konkretnych urządzenia. To raptem dwa przykłady technologii sprzedaży, służących rejestrowaniu obrotu, którym warto przyjrzeć się w 2018 roku.

One thought on “Rok 2018 w branży fiskalnej – plany, przewidywania i prognozy

  1. Alvin

    No! to teraz jestem zdecydowanie bardziej zainteresowany Bursztynem, brawo! 😀

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *