Małe, mobilne, kompaktowe – kasy fiskalne o niewielkich gabarytach

By | 24 sierpnia, 2016

superfis.pl-male-i-mobilne-kasy-fiskalne-dla-firm

Jakiś czas temu było jeszcze tak, że duże kasy fiskalne uchodziły za te bardziej funkcjonalne, zaś małe urządzenia – za nieco ograniczone w kwestii parametrów użytkowych. Czasy się jednak zmieniają, a kolejne lata przynoszą nowe generacje rozwiązań technologicznych dla handlu. Czy współcześnie małe kasy rejestrujące są w stanie zaoferować możliwości, które kiedyś były zarezerwowane głównie dla modeli rozbudowanych? Czy urządzenia uważane za mobilne da się zastosować w stacjonarnych punktach handlowo-usługowych? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Funkcjonalność małych kas fiskalnych

Już na wstępie warto zaznaczyć, że najmniejsze kasy rejestrujące są często efektem pracy najlepszych inżynierów z branży technologii sprzedaży. I co najważniejsze, w dzisiejszych czasach miniaturyzacja zaszła tak daleko, iż niewielkie gabaryty wcale nie wiążą się z ograniczoną funkcjonalnością. Rzeczywistość pokazuje nawet odwrotną tendencję, tzn. obecność wielu przydatnych opcji w naprawdę kompaktowych modelach. Jednakże, jakie konkretnie udogodnienia oferują małe kasy rejestrujące?

Większość urządzeń tego typu pozwala na archiwizowanie kopii paragonów w formie elektronicznej – na karcie pamięci SD bądź microSD. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi przechowywać wielu papierowych dokumentów, czyli zadrukowanych rolek. Korzyści płynących z zastosowania kopii elektronicznej jest zresztą więcej. Wystarczy wspomnieć, że kasa z takim modułem oferuje znacznie skuteczniejsze zabezpieczenie danych. Podatnik może bowiem w każdej chwili zapisać całą dokumentację na innym nośniku lub dysku twardym komputera. Ponadto, rozwiązanie to przyczynia się do zmniejszenia kosztów eksploatacji urządzenia fiskalnego. Kasa z kopią elektroniczną po prostu używa 1 rolki papieru termicznego, a nie 2, jak modele tradycyjne.

Opisana przed chwilą funkcjonalność nie jest jedyną, na którą mogą liczyć właściciele niewielkich kas fiskalnych. Wiele modeli posiada chociażby klawisze funkcyjne, zapewniające dostęp do trybu szybkiej sprzedaży popularnych elementów asortymentu. Co więcej, w małych urządzeniach rejestrujących stosuje się wydajne akumulatory, podświetlane wyświetlacze (kasjera i klienta) czy też wydajne mechanizmy drukujące.

Komunikacja z innymi urządzeniami

Pytaniem zasadniczym w przypadku tego wpisu jest to, czy małe kasy mogą sprawnie współpracować z innymi urządzeniami, które są wykorzystywane do prowadzenia sprzedaży, np. z czytnikami kodów kreskowych, terminalami komputerowymi, wagami, szufladami kasowymi lub terminalami płatniczymi? Zdecydowanie tak! Opcja komunikacji z pozostałymi elementami systemu jest oczywiście uzależniona od parametrów poszczególnych modeli. Jedna kasa będzie posiadała 1 port lub 2 złącza, druga nawet 3 bądź 4, natomiast trzecia – zagwarantuje bezprzewodową wymianę danych w standardzie Bluetooth albo Wi-Fi.

W tym momencie można już z pełną odpowiedzialnością napisać, że niewielkie kasy znajdują zastosowanie nie tylko podczas pracy mobilnej, ale także przy obsługiwaniu klientów w punktach handlowo-usługowych. Co więcej, ich dodatkowym atutem w rozwiązaniach systemowych będą właśnie małe gabaryty. Szczególnie w przypadku przedsiębiorstw, które nie dysponują rozległą przestrzenią, niezbędną do rozmieszczenia wszystkich urządzeń na stanowisku sprzedaży.

Wykonanie najmniejszych modeli

Jak konkretnie przedstawiają się gabaryty małych kas rejestrujących? Wiele modeli wymiarami przypomina poręczne tablety bądź smartfony. Ponadto, urządzenia tego typu wyróżniają się niewielką wagą – często zdecydowanie poniżej 1 kg. To znacznie mniej, niż chociażby w przypadku kas systemowych.

Osobną kwestią, na którą również warto zwrócić uwagę, jest wykonanie najmniejszych modeli. I tutaj po raz kolejny należy podkreślić, że są to same zalety. Małe kasy fiskalne zazwyczaj posiadają wzmocnione obudowy i szczelne konstrukcje, dzięki czemu gwarantują odporność na intensywną eksploatację oraz wnikanie pyły lub kurzu. Ponadto, urządzenia te wyróżniają się pod względem designu, a także często oferują wybór spośród kilku wersji kolorystycznych. Co za tym idzie, niewielka kasa może się okazać zarówno funkcjonalnym narzędziem biznesowym, jak i wizytówką przedsiębiorstwa.

One thought on “Małe, mobilne, kompaktowe – kasy fiskalne o niewielkich gabarytach

  1. lamro

    ja jestem fanem nowoczesnych kas fiskalnych o kompaktowych rozmiarach – i nie tylko dlatego, że prowadzę biznes mobilny 😉 ze swej innovy presto jestem bardzo zadowolony

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *