Czym będzie system kas fiskalnych online?

By | 16 września, 2016

superfis.pl-czym-bedzie-system-kasy-fiskalnych-online

Branża fiskalna i dotyczące jej regulacje prawne zmieniają się… tak jak wiele innych elementów naszej rzeczywistości. Cele wszelkich modyfikacji są 2. Po pierwsze, ułatwienie pracy krajowym przedsiębiorcom. Po drugie, stworzenie rozwiązań, które zapewnią ściągalność należnych podatków oraz uczciwą konkurencję na rynku. Czy uda się to osiągnąć za sprawą systemu kas fiskalnych online, który już niedługo ma zostać wprowadzony w Polsce?

Jedna, wielka baza danych

O pojawieniu się w naszym kraju tak rewolucyjnego rozwiązania mówiło się już od pewnego czasu. W największym skrócie, system kas fiskalnych online ma polegać na stałym połączeniu wszystkich urządzeń fiskalnych z serwerem centralnym Ministerstwa Finansów. W ten sposób wspomniany resort ma na bieżąco monitorować sprzedaż prowadzoną przez polskich podatników. Natomiast same dane, dotyczące operacji wykonywanych na kasach oraz wystawianych paragonów, będą przesyłane w określony czasie, według jednego, ustalonego odgórnie standardu.

Konsekwencje wprowadzenia nowego systemu

Wprowadzenie nowego systemu będzie wymagało od działających w Polsce kas i drukarek fiskalnych „szczególnych” możliwości. Chodzi po prostu o zdolności do przesyłania danych do serwera centralnego MF, a konkretnie – obsługę odpowiedniego interfejsu komunikacyjnego. Co za tym idzie, część podatników będzie musiała wymienić swoje urządzenia na modele, które podołają takiemu wyzwaniu. To z kolei zawsze oznacza dodatkowe koszty…

System kas fiskalnych online ma się jednak przyczynić do kilku dobrych zmian. Po pierwsze, pozwoli na łatwiejsze wyłapywanie nieprawidłowości i zmniejszy liczbę losowych kontroli. Po drugie, uszczelni system podatkowy, a w konsekwencji – zwiększy wpływy do budżetu. Po trzecie, będzie promował płatności bezgotówkowe, które są wygodniejsze i łatwiejsze do nadzorowania (wymóg współpracy kas z terminalami płatniczymi). Po czwarte wreszcie, wpłynie pozytywnie na uczciwą konkurencję na rynku.

Nowe regulacje prawne

System kas online nie obejdzie się bez nowych regulacji prawnych. Będą one dotyczyły m.in. kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać wszystkie urządzenia fiskalne. Przepisy, które będą definiowały działanie kas i drukarek rejestrujących, przygotuje Ministerstwo Rozwoju. Ponadto, istotnym elementem systemu online ma być możliwość realizowania i przesyłania e-paragonów (kiedy klienci będą sobie tego życzyli). Rozporządzenie MR określi także pamięć fiskalną i tzw. chronioną, elektroniczną kopię oraz obowiązek współpracy kas z terminalami płatniczymi.

One thought on “Czym będzie system kas fiskalnych online?

  1. Darek

    pytanie tylko ile nas przedsiebiarcow bedzie to kosztowac……..choc owszem, korzysci tez beda.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *