Mądry wybór skanera kodów kreskowych

By | 18 lipca, 2016

superfis.pl-wybor-skanera-kodow-kreskowych

Ktoś mógłby zapytać: Mądry wybór, czyli jaki? Podobnie jak w przypadku większości urządzeń elektronicznych, decyzja na pewno powinna być w pełni świadoma. A z tym z kolei wiąże się znajomość parametrów i funkcji dostępnych na polskim rynku czytników kodów kreskowych. Wbrew pozorom, nie jest to wiedza skomplikowana i wymagająca długotrwałego zgłębiania. Każdy przedsiębiorca może bez problemu zapoznać się z podstawowymi cechami współczesnych skanerów. Chociażby w tym artykule…

Odczyt różnego rodzaju kodów kreskowych

Odczyt różnego rodzaju kodów kreskowych jest najważniejszą kwestią, z której należy sobie zdawać sprawę. Funkcjonalność ta powinna być ściśle dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa, gdyż od niej zależy, jakie obiekty będzie można skanować. Wśród urządzeń dostępnych na polskim rynku można wyróżnić 2 grupy: czytniki kodów jednowymiarowych oraz czytniki kodów jedno- i dwuwymiarowych. Są to oczywiście zakresy ogólne. Jeżeli chcemy poznać konkretne możliwości danego modelu, musimy sprawdzić jego specyfikację techniczną. Powinny być tam wyszczególnione oznaczenia odczytywanych kodów kreskowych. I zasada jest tutaj jedna – im więcej obsługiwanych kodów, tym lepiej. Zagwarantuje to bowiem wszechstronność zastosowania urządzenia do automatycznej identyfikacji.

Praca przewodowa lub bezprzewodowa

W zależności od tego, w jaki sposób czytnik kodów kreskowych będzie wykorzystywany, można się zdecydować na model przewodowy lub bezprzewodowy. Pierwszy rodzaj współpracy z resztą systemu sprawdzi się np. w przypadku stanowiska sprzedaży w sklepie lub innego typu punkcie handlowo-usługowym. Pisząc wprost – wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności przenoszenia skanera na większą odległość. Jeżeli natomiast nasza działalność zakłada częste przemieszczanie się z czytnikiem, chociażby podczas pracy w magazynie, warto pomyśleć o modelu bezprzewodowym. Wykonywanie obowiązków będzie wtedy zdecydowanie wygodniejsze i swobodniejsze.

W tym momencie warto również pokrótce omówić, jakie interfejsy są wykorzystywane do współpracy przewodowej lub bezprzewodowej. Skanery reprezentujące pierwszą ze wspomnianych grup zazwyczaj oferują tutaj wybór – port USB, RS-232 lub KBW (klawiaturowy). Czasami do dyspozycji użytkownika jest także multi-interfejs, który zapewnia elastyczne dostosowanie standardu wymiany danych do bieżących potrzeb. W drugim przypadku, przy komunikacji bezprzewodowej, właściciel czytnika nie ma zbyt dużego pola manewru. Do jego dyspozycji zawsze będzie moduł komunikacyjny Bluetooth. Niemniej, w zależności od modelu, różny może być parametr określający zasięg radiowy. Odległość, w której skaner będzie przesyłał dane do bazy komunikacyjnej, może wynosić nawet ponad 100 metrów.

Jakość wykonania i szczelność

Dobry skaner kodów kreskowych to oczywiście taki, który zaoferuje funkcjonalność dostosowaną do potrzeb firmy. Jednakże, rozwiązania technologiczne zastosowane w czytniku nie są jedyną ważną kwestią. Oprócz nich, liczy się także ogólna jakość wykonania urządzenia oraz norma szczelności. A szczególnie istotne jest to wtedy, gdy skaner będzie używany w trudnych warunkach eksploatacji.

Do jakich parametrów użytkowych należy więc przywiązywać wagę? Po pierwsze, do odporności na uszkodzenia mechaniczne, a konkretnie – wytrzymałości na upadki z dużej wysokości. Po drugie, znaczenie ma wspomniana już wcześniej norma szczelności, określana jako IP.

 

Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze, naszym zdaniem, cechy czytników kodów kreskowych. Ale nie są to, rzecz jasna, wszystkie wyróżniki tych urządzeń. Przykładowo: przed zamówieniem konkretnego skanera, warto zwrócić uwagę chociażby na maksymalną odległość, w której może się znajdować odczytywany kod. Poza tym, jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia stacjonarnego (prezentacyjnego), sprawdźmy również, czy posiada ono regulowaną konstrukcję.

2 thoughts on “Mądry wybór skanera kodów kreskowych

  1. irka

    dla mnie zdecydowanie najważniejsza jest trwałosc skanera. to urządzenie którego praktycznie non stop się używa, więc szybciej się zużywa, a poza tym łatwiej też o upadki itd.

    Reply
  2. michał

    Zgadzam się. I dodałbym jeszcze wygodę, a konkretnie bezprzewodowy tryb pracy 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *