Które przepisy definiują ulgę za kasę fiskalną i kiedy można skorzystać z refundacji?

By | 13 lutego, 2020

Ulga za kasę fiskalną - kiedy przysługuje?

Już od wielu lat w polskim prawodawstwie funkcjonuje tzw. ulga za zakup urządzenia fiskalnego. Przez długi czas była ona przyznawana za instalację pierwszej kasy lub drukarki (również bez względu na rodzaj takiego modelu – z kopią papierowa lub elektroniczną). Nic jednak nie trwa wiecznie… Jeszcze w zeszłym roku zmieniły się przepisy dotyczące m.in. wspomnianej ulgi. A wraz z nimi wprowadzono nowe kryteria przyznawania refundacji za zakup i instalację urządzenia rejestrującego.

Rozporządzenie MF i ustawa o VAT

Zacznijmy może od odpowiedzi na pytanie, które zadaliśmy w tytule dzisiejszego wpisu. Ulga za zakup kasy fiskalnej jest obecnie zdefiniowania przez 2 akty prawne. Ogólne zasady jej przyznawania znajdziemy w ustawie o podatku od towarów i usług. Natomiast szczegółowe informacje – w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika. Co ważne, obydwa dokumenty zostały w zeszłym roku istotnie zmodyfikowane…

Ulga tylko za urządzenia fiskalne online!

Dotychczas nie mieliśmy jeszcze okazji omówić zmian w zasadach przyznawania ulgi za instalację urządzenia fiskalnego. A z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy planują wdrożenie kasy lub drukarki, są to bardzo istotne nowości w przepisach. Okazuje się bowiem, że od 1 maja 2019 roku jednym z najważniejszych kryteriów nie jest już tylko zakup pierwszego urządzenia rejestrującego. Zgodnie z nowymi przepisami, musi to być również model typu online, czyli taki, który zapewnia m.in. transmisję danych do Centralnego Repozytorium Kas. Refundacja części wydatku nie jest więc dostępna w przypadku kas i drukarek z elektroniczną kopią paragonów. A wspomniane modele nadal są oferowane przez dystrybutorów technologii sprzedaży. Co więcej, będzie można je kupować i instalować do końca 2022 roku.

Refundowana jest też obowiązkowa wymiana kasy

Kolejną, niezwykle istotną zmianą, która oczywiście będzie funkcjonowała tymczasowo, jest możliwość skorzystania z ulgi w przypadku obowiązkowej wymiany obecnego urządzenia fiskalnego (z kopią elektroniczną lub papierową) na model typu online. A konieczność zastąpienia dotychczasowej technologii sprzedaży czeka niedługo wielu przedsiębiorców. W 2020 roku swoje urządzenia będą musieli wymienić m.in. właściciele salonów urody, lokali gastronomicznych czy firm budowlano-remontowych. Ustawodawca zdecydował jednak, że zyskają oni możliwość odzyskania części wydatku.

Do 90% wydanej kwoty, ale nie więcej niż 700 zł

Na koniec już warto wspomnieć, że zasada z powyższego nagłówka nie uległa żadnej zmianie. Refundacja nadal może wynieść do 90% kwoty wydanej na urządzenie (online), jednak nie więcej niż 700 zł. I podkreślmy raz jeszcze – ulga w takiej wysokości przysługuje zarówno przy pierwszej kasie lub drukarce fiskalnej w firmie, jak i w przypadku obowiązkowej wymiany dotychczasowej technologii sprzedaży.

One thought on “Które przepisy definiują ulgę za kasę fiskalną i kiedy można skorzystać z refundacji?

  1. Kajetan

    Dobrze, że skoro do online’u zostały zobligowane wybrane grupy przedsiębiorców – i mowa tu także o tych przedsiębiorcach, którzy już korzystają z urządzeń fiskalnych – to przynajmniej ulga została rozszerzona również na sytuacje wymaganej wymiany technologii. Inaczej byłby to trochę przykry, niesprawiedliwy, przymusowy koszt…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CAPTCHA: *