Już od wielu lat w polskim prawodawstwie funkcjonuje tzw. ulga za zakup urządzenia fiskalnego. Przez długi czas była ona przyznawana za instalację pierwszej kasy lub drukarki (również bez względu na rodzaj takiego modelu – z kopią papierowa lub elektroniczną). Nic jednak nie trwa wiecznie… Jeszcze w zeszłym roku zmieniły się przepisy dotyczące m.in. wspomnianej ulgi. A wraz z nimi wprowadzono nowe kryteria przyznawania refundacji za zakup i instalację urządzenia rejestrującego.
Rozporządzenie MF i ustawa o VAT
Zacznijmy może od odpowiedzi na pytanie, które zadaliśmy w tytule dzisiejszego wpisu. Ulga za zakup kasy fiskalnej jest obecnie zdefiniowania przez 2 akty prawne. Ogólne zasady jej przyznawania znajdziemy w ustawie o podatku od towarów i usług. Natomiast szczegółowe informacje – w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika. Co ważne, obydwa dokumenty zostały w zeszłym roku istotnie zmodyfikowane…
Ulga tylko za urządzenia fiskalne online!
Dotychczas nie mieliśmy jeszcze okazji omówić zmian w zasadach przyznawania ulgi za instalację urządzenia fiskalnego. A z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy planują wdrożenie kasy lub drukarki, są to bardzo istotne nowości w przepisach. Okazuje się bowiem, że od 1 maja 2019 roku jednym z najważniejszych kryteriów nie jest już tylko zakup pierwszego urządzenia rejestrującego. Zgodnie z nowymi przepisami, musi to być również model typu online, czyli taki, który zapewnia m.in. transmisję danych do Centralnego Repozytorium Kas. Refundacja części wydatku nie jest więc dostępna w przypadku kas i drukarek z elektroniczną kopią paragonów. A wspomniane modele nadal są oferowane przez dystrybutorów technologii sprzedaży. Co więcej, będzie można je kupować i instalować do końca 2022 roku.
Refundowana jest też obowiązkowa wymiana kasy
Kolejną, niezwykle istotną zmianą, która oczywiście będzie funkcjonowała tymczasowo, jest możliwość skorzystania z ulgi w przypadku obowiązkowej wymiany obecnego urządzenia fiskalnego (z kopią elektroniczną lub papierową) na model typu online. A konieczność zastąpienia dotychczasowej technologii sprzedaży czeka niedługo wielu przedsiębiorców. W 2020 roku swoje urządzenia będą musieli wymienić m.in. właściciele salonów urody, lokali gastronomicznych czy firm budowlano-remontowych. Ustawodawca zdecydował jednak, że zyskają oni możliwość odzyskania części wydatku.
Do 90% wydanej kwoty, ale nie więcej niż 700 zł
Na koniec już warto wspomnieć, że zasada z powyższego nagłówka nie uległa żadnej zmianie. Refundacja nadal może wynieść do 90% kwoty wydanej na urządzenie (online), jednak nie więcej niż 700 zł. I podkreślmy raz jeszcze – ulga w takiej wysokości przysługuje zarówno przy pierwszej kasie lub drukarce fiskalnej w firmie, jak i w przypadku obowiązkowej wymiany dotychczasowej technologii sprzedaży.
Dobrze, że skoro do online’u zostały zobligowane wybrane grupy przedsiębiorców – i mowa tu także o tych przedsiębiorcach, którzy już korzystają z urządzeń fiskalnych – to przynajmniej ulga została rozszerzona również na sytuacje wymaganej wymiany technologii. Inaczej byłby to trochę przykry, niesprawiedliwy, przymusowy koszt…