Centralne Repozytorium Kas – jak urządzenia online przesyłają tam dane?

By | 12 maja, 2020

Współpraca online z Centralnym Repozytorium Kas

Niedawno minął rok od oficjalnego uruchomienia Centralnego Repozytorium Kas. Część przedsiębiorców zapewne już wie, czym jest system teleinformatyczny Ministerstwa Finansów. A w szczególności podatnicy, którzy w ostatnich 12 miesiącach zaczęli stosować kasy lub drukarki fiskalne online. To właśnie wspomniane urządzenia rejestrujące umożliwiają transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. W jaki sposób przebiega taka współpraca i dlaczego ma to znaczenie przy wyborze kasy lub drukarki online?

Komunikacja z CRK – przewodowa lub bezprzewodowa

Zapewnienie połączenia pomiędzy urządzeniem fiskalnym online a Centralnym Repozytorium Kas to jeden z obowiązków przedsiębiorcy, który zdecyduje się na wdrożenie takiej technologii sprzedaży. Konieczność ta wynika wprost z Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Przepisy nie zmuszają jednak podatnika do zastosowania konkretnej technologii komunikacyjnej. Urządzenie online może przekazywać ważne informacje do CRK zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Natomiast kluczowa jest tu funkcjonalność danej kasy lub drukarki. Nie każdy model oferuje bowiem różnorodne sposoby współpracy z CRK. Wspomniana funkcjonalność powinna być też dostosowana do infrastruktury sieciowej, która funkcjonuje w danej firmie. Przykładowo: jeżeli w placówce przedsiębiorstwa działa sieć Wi-Fi i podatnik chcę ją wykorzystać do przekazywania danych do CRK, wdrożona kasa lub drukarka fiskalna online musi posiadać interfejs Wi-Fi.

Jakie informacje są przekazywane z kas online?

Centralne Repozytorium Kas powstało przede wszystkim po to, aby w zautomatyzowany sposób odbierać, przechowywać i przetwarzać dane przesyłane z urządzeń fiskalnych online. System teleinformatyczny pozwala organom skarbowym m.in. na zaawansowaną analizę zgromadzonych informacji, a tym samym na znacznie skuteczniejszą kontrolę podatników. Do CRK trafiają więc dane dotyczące ewidencji prowadzonej przy zastosowaniu kas oraz drukarek fiskalnych online. Jednak nie tylko… Urządzenia nowego typu przesyłają tam także informacje na temat najważniejszych „zdarzeń”, czyli np. przeglądów technicznych, fiskalizacji czy zmiany stawek VAT.

Wirtualne kasy fiskalne na horyzoncie

Obecnie z Centralnym Repozytorium Kas mogą współpracować wyłącznie urządzenia fiskalne online. W przyszłości, bliższej lub dalszej, ma się to jednak zmienić. Ustawodawca zapowiedział już, że z CRK będą komunikowały się również wirtualne technologie sprzedaży – kasy rejestrujące w postaci oprogramowania. Takich rozwiązań nie ma jeszcze oczywiście na rynku. Przepisy w ich sprawie są dopiero przygotowywane przez Ministerstwo Finansów. Wiadomo już jednak wstępnie, jakie typy działalności gospodarczych będą mogły w przyszłości skorzystać także z wirtualnych kas fiskalnych. Ostatni projekt Rozporządzenia w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania, przewiduje, że software’owe technologie sprzedaży będzie można stosować m.in. w przypadku firm transportowych, lokali gastronomicznych czy hoteli.

One thought on “Centralne Repozytorium Kas – jak urządzenia online przesyłają tam dane?

  1. Grzesiek

    fajnie że transmisja danych z kas online do CRK może się odbywać bezprzewodowo, to też jakieś udogodnienie 🙂 na wirtualną branżowo się nie załapuję 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *