Powoli zbliżamy się do momentu wejścia w życie nowych regulacji prawnych, przygotowywanych przez Ministra Rozwoju i Finansów. Ich skutkiem będzie wprowadzenie zaawansowanego systemu fiskalizacji oraz kas rejestrujących online, a więc i wymiana starych urządzeń na nowe. Czym będą wyróżniać się przyszłe technologie do prowadzenia ewidencji obrotu? I czy już można przygotować się na nadchodzące zmiany?
W niedalekiej przyszłości zacznie funkcjonować Rozporządzenie dotyczące kryteriów i warunków technicznych, jakie muszą spełniać stosowane w polskich firmach urządzenia rejestrujące. Nowe kasy fiskalne już od 2018 roku będą wyposażone w rozwiązania umożliwiające połączenie tych modeli drogą internetową z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów. I choć ta kwestia wydaje się kluczowa, z pewnością nie będzie jedyną nowinką w przyszłych technologiach sprzedaży.
Przedsiębiorcy wobec nadchodzących zmian
Nie da się ukryć, że technologie sprzedaży do rejestrowania obrotu ulegną dalekosiężnym zmianom. Na tyle poważnym, że dzisiejsze kasy i drukarki fiskalne zwyczajnie nie sprostają nowym wymaganiom. Co za tym idzie, przedsiębiorcy korzystający już z tego typu urządzeń będą musieli w końcu wymienić je na modele zdolne funkcjonować w ramach zapowiadanego systemu online. Koszt takiego działania poniosą podatnicy – aczkolwiek, istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli zdecydują się oni na taki ruch wcześniej, będą mogli liczyć na specjalną ulgę, podobną do tej, która przysługuje z tytułu zakupu pierwszego urządzenia rejestrującego.
Jak wynika bowiem z trwających prac nad Rozporządzeniem, wymiana tego rodzaju technologii będzie przebiegać etapami. Moment wejścia w życie nowego aktu prawnego nie oznacza od razu konieczności posiadania kas fiskalnych online przez wszystkich przedsiębiorców. Użytkownicy dotychczasowych urządzeń będą mogli z nich korzystać do momentu wygaśnięcia homologacji, przyznanych tym modelom przez Główny Urząd Miar, a zatem wymiana kas fiskalnych zakończy się dopiero w 2020.
Pozostaje jeszcze kwestia następująca: co mają zrobić podatnicy, którzy już teraz są zobligowani do zakupu urządzenia rejestrującego sprzedaż, mimo wiedzy o nadchodzących zmianach prawnych oraz faktu, że obecnie na rynku nie są jeszcze obecne typowe kasy fiskalne online? Na szczęście, istnieje rozwiązanie i dla tej sytuacji. Obecnie producenci oferują modele kas fiskalnych z certyfikatem Online Ready. Oznacza to, że zakupione urządzenie, w chwili wejścia w życie nowych przepisów, będzie trzeba jedynie dostosować do aktualnych wymogów, nie zaś wymieniać całą technologię. Oczywiście, przy takiej modernizacji można mówić o niższych kosztach niż te, które należałoby ponieść ze względu na zakup kolejnego urządzenia. Tego typu modele są już dostępne, kup kasę fiskalną online ready, np. w tym sklepie.
Kasy fiskalne online – na co będzie je stać?
Online’owe urządzenia rejestrujące mają być przede wszystkim połączone przez internet z centralnym repozytorium. W praktyce, wszystkie ważne informacje, związane z realizowanymi sprzedażami, wystawionymi dokumentami, operacjami wykonywanymi na kasach oraz całą ewidencją obrotu, będą automatycznie przesyłane do głównych serwerów Ministerstwa Finansów. Dzięki temu monitorowanie wszelkich nieprawidłowości, dotyczących poszczególnych działalność, będzie zdecydowanie prostsze, precyzyjniejsze i skuteczniejsze. Skutkować ma to większą efektywnością w ściąganiu należnych podatków oraz walce z szarą strefą.
Ponadto, kasy fiskalne online, dzięki ujednoliconemu protokołowi komunikacyjnemu, będą standardowo umożliwiać współpracę z terminalem płatniczym. Chodzi o zwiększenie popularności transakcji bezgotówkowych – po raz kolejny łatwiejszych w kontrolowaniu przez organy skarbowe, a przy tym tańszych w administrowaniu oraz wygodniejszej do realizacji, zarówno dla sprzedawców, jak i klientów.
A skoro już o nabywcach i komforcie mowa, to trzeba również zaznaczyć, że nowe urządzenia pozwolą na wystawianie elektronicznych paragonów. Co prawda, tradycyjny wydruk nadal będzie obowiązkowym dokumentem, kwitującym prawidłowo przeprowadzoną sprzedaż. Niemniej, od 2018 roku klienci, oprócz papierowego, będą mogli prosić o paragon w formie cyfrowej, który zostanie docelowo przesłany na ich konto e-mail. W ten sposób zyskają bowiem łatwość w przechowywaniu dokumentu upoważniającego choćby do zwrotu produktu czy też reklamacji towaru lub usługi.
myślę, że urządzenia Online ready to naturalna kolej rzeczy – niejednemu podatnikowi ten certyfikat ratuje sytuację 😀