Kolejne etapy instalacji i rejestracji kasy fiskalnej

By | 13 lipca, 2017

Etapy instalacji kasy fiskalnej

Dla przedsiębiorców, którzy mieli już styczność z urządzeniami fiskalnymi, dzisiejszy wpis nie będzie żadną nowością. Ale podatnicy kupujący swoje pierwsze kasy rejestrujące z pewnością znajdą tutaj wiele przydatnych wskazówek. Dziś zajmiemy się bowiem zagadnieniem, od którego wszystko się zaczyna. Mianowicie, procedurą instalacyjną urządzenia fiskalnego. O jakich kwestiach w tym przypadku musi pamiętać przedsiębiorca?

Zgłoszenie i fiskalizacja we właściwym czasie

Na chwilę obecną zasady dotyczące instalacji kasy fiskalnej są zdefiniowane przez Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 marca 2013. I dopóki nie pojawią się nowe przepisy w tej sprawie, podatnicy muszą postępować zgodnie z wspomnianym regulacjami prawnymi. A mówią one, że instalacja urządzenia składa się z kilku etapów. Ponadto, w przytoczonym przed chwilą Rozporządzeniu można znaleźć wzory wszystkich niezbędnych dokumentów.

Na początku podatnik na pewno powinien poinformować naczelnika właściwego US o tym, ile kas i w jakich miejscach planuje użytkować. Zawiadomienie tego typu musi trafić do Urzędu Skarbowego przynajmniej 1 dzień przez rozpoczęciem rejestracji obrotu. Kiedy już przedsiębiorca dokona odpowiedniego zgłoszenia, jego zadaniem będzie zlecenie fiskalizacji kasy. Procedura ta jest wykonywana przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami. Natomiast po jej przeprowadzeniu, podatnik musi zawiadomić o tym fakcie naczelnika właściwego US – najpóźniej 7 dnia, licząc od daty fiskalizacji. W odpowiedzi przedsiębiorca otrzyma od Urzędu Skarbowego numer ewidencyjny. Trzeba go (wspomniany numer) nanieść na obudowę urządzenia.

Bo wcześniejsza instalacja kasy się opłaca

Nietrudno zgadnąć, że brak kasy w firmie, pomimo oczywistego obowiązku, będzie się wiązał z dotkliwymi konsekwencjami, m.in. z karą grzywny. Ale urządzenie fiskalne warto zainstalować wcześniej nie tylko po to, aby spokojnie i we właściwym czasie dostosować firmę do funkcjonujących przepisów. Towarzyszą temu także inne korzyści, m.in. większa gwarancja skorzystania z ustawowej ulgi (w przypadku zakupu pierwszej kasy rejestrującej).

Oprócz tego, nowe urządzenie fiskalne będzie na początku działało w tzw. trybie szkoleniowym. Innymi słowy, do momentu wykonania procedury fiskalizacyjnej nic nie zapisze się w jego pamięci fiskalnej. Dlatego na początku kasę będzie można wykorzystać w celach szkoleniowych, co pozwoli na opanowanie najważniejszych funkcjonalności kupionego modelu.

One thought on “Kolejne etapy instalacji i rejestracji kasy fiskalnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *