Jak się pracuje z bezprzewodowym czytnikiem kodów?

By | 12 stycznia, 2017

superfis-artykul-hr1550

Skanery kodów kreskowych to urządzenia o konkretnym przeznaczeniu. Wszystkie modele służą do pozyskiwania danych. Odczytywane informacje mogą oczywiście pochodzić z różnych źródeł – produktów, ich opakowań czy też dokumentów lub ekranów LCD. Nie można jednak zapominać, że dostępne obecnie na polskim rynku skanery różnią się pod względem sposobu funkcjonowania. Pisząc wprost, spora grupa urządzeń to modele pozwalające na bezprzewodowe odczytywanie kodów.

Zasięg pracy od bazy komunikacyjnej

W przypadku każdego czytnika, który pozwala na bezprzewodowe pozyskiwanie danych, niezwykle istotnym parametrem jest zasięg pracy. W największym skrócie, od tego zależy, jak daleko można odejść od doku komunikacyjnego w celu skanowania kodów kreskowych. Nietrudno chyba zgadnąć, że parametr ten jest uzależniony od funkcjonalności konkretnego urządzenia. Niektóre czytniki zapewniają gromadzenie informacji w zasięgu 10 czy kilkudziesięciu metrów, podczas gdy inne – w odległości nawet do 100 m.

Warto przy okazji wspomnieć o pewnym rozwiązaniu, które coraz częściej jest stosowane w bezprzewodowych skanerach. Mowa oczywiście o opcji zapamiętywania kodów odczytanych poza maksymalnym zasięgiem komunikacyjnym. I ponownie, obecność tej opcji i liczba informacji, które urządzenie przechowa, będą zależne od możliwości danego modelu.

Odczyt różnych kodów kreskowych

Kolejną kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę przy zamawianiu czytnika bezprzewodowego, są kody kreskowe. W specyfikacji każdego urządzenia można znaleźć informację o tym, z jakich źródeł będzie ono pozyskiwało dane. Standardowym rozwiązaniem jest tutaj skanowanie kodów jednowymiarowych (1D). Bardziej zaawansowane technologicznie modele zaoferują także obsługę kodów 2D, np. QR lub PDF417. Co więcej, jeżeli działalność prowadzona przez podatnika tego wymaga, można pomyśleć o urządzeniu umożliwiającym odczyt danych bezpośrednio z ekranów LCD (czyli ze smartfonów, tabletów, laptopów, terminali komputerowym oraz komputerów stacjonarnych).

Solidna obudowa i wydajna bateria

Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą, że urządzenia elektroniczne, które wykorzystuje się w ramach pracy manualnej, mogą być narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dlatego właśnie bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych są „dodatkowo wzmacniane” przez swoich producentów. Dzięki temu wiele modeli odznacza się odpornością na upadki z wysokości oraz szczelną konstrukcją, która zapobiega zanieczyszczeniu skanera. Ponadto, najbardziej zaawansowane modele mogą nawet działać w ujemnych temperaturach.

 

Odpowiadając na pytanie z tytułu tego wpisu – praca przy użyciu czytnika bezprzewodowego jest naprawdę przyjemna. Urządzenia te najbardziej zyskują w momencie konieczności oddalenia się od stanowiska pracy. Nie trzeba wtedy przejmować się długością kabla komunikacyjnego 😉

One thought on “Jak się pracuje z bezprzewodowym czytnikiem kodów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *