Kasa fiskalna w Warszawie – zakup i fiskalizacja urządzenia

By | 10 października, 2017

Kasa fiskalna Posnet Ergo

Choć scenariusz pt. „Pierwsza kasa fiskalna” wygląda zazwyczaj tak samo, wielu przedsiębiorców miewa różne wątpliwości. Dotyczą one najczęściej 2 kwestii: wyboru odpowiedniego urządzenia oraz procedury związanej z jego wdrożeniem w firmie. W rzeczywistości jednak, nie ma powodów do obaw. Kwestię instalacji bowiem regulują konkretne przepisy. Jeśli zaś chodzi o wybór właściwego modelu, to i tak najwięcej odpowiedzi w tym kontekście… udzielimy my sami.

Co działalność gospodarcza, to kasa fiskalna

Technologie sprzedaży dostępne w Warszawie charakteryzują się dużą różnorodnością rozwiązań. Oferują odmienne parametry użytkowe, funkcjonalności oraz zastosowania. I choć można zakupić model kasy fiskalnej w Warszawie, który swą uniwersalnością spełni oczekiwania wielu działalności, warto skoncentrować się na opcjach, które rzeczywiście usprawnią prowadzenie sprzedaży lub świadczenie usług w danym przedsiębiorstwie.

Istnieją kasy rejestrujące, przeznaczone dla warszawskich niedużych, średnich oraz bardziej rozbudowanych firm. W przypadku pierwszych i drugich wystarczające okażą się urządzenia obsługujące do kilkunastu tysięcy pozycji towarowych. Jeśli jednak mówimy o znacznie szerszej ofercie oraz większym natężeniu ruchu, dobrym rozwiązaniem okaże się kasa systemowa, czyli z możliwością zaprogramowania nawet 30 000 PLU, o podwyższonych standardach oraz opcjach szybkiej sprzedaży (np. sporej liczbie przycisków funkcyjnych na klawiaturze).

Osobną kwestią jest wielkość lokalu oraz tryb pracy. W mniejszych punktach handlowych bądź w działalnościach mobilnych najlepiej sprawdzą się kasy fiskalne kompaktowych rozmiarów, z lekką i ergonomiczną, a przy tym wytrzymałą konstrukcją. Takie urządzenia można z łatwością obsługiwać podczas pracy w terenie, a także swobodnie przechowywać (czasem nawet w kieszeni kurtki!) czy transportować z miejsca na miejsce.

Jeśli już o obsłudze urządzenia fiskalnego, kasy fiskalne w Warszawie oferują wiele ciekawych i wygodnych rozwiązań. Mowa tu m.in. o wspomnianych standardach komunikacyjnych (czyli różnego rodzaju interfejsach do współpracy z wagą elektroniczną, skanerem kodów itp.) czy przyciskach funkcyjnych, ale także o prostej wymianie rolek w mechanizmie drukującym, konfigurowalnych, czytelnych wyświetlaczach oraz zapisie kopii paragonów w formie elektronicznej.

Owszem, jedne modele warszawskich kas fiskalnych okażą się atrakcyjniejsze od drugich, pod takim czy innym względem. Niemniej, to, czy dane rozwiązania okażą się atrakcyjne dla naszej firmy – a więc zwyczajnie skuteczne – zależy od jej specyfiki. Musimy więc najpierw odpowiedzieć sobie na szereg pytań związanych z charakterem prowadzonego biznesu, jeśli chcemy uzyskać praktyczne porady od ekspertów i zakupić właściwe urządzenie fiskalne.

Kasa fiskalna – najpierw kup, później zainstaluj

Zakup kasy fiskalnej to oczywiście jeszcze nie koniec – zanim zaczniemy jej używać do ewidencjonowania obrotu, musimy najpierw ją zafiskalizować. To działanie odbywa się w ramach obowiązującej procedury instalacyjnej.

Wszystko zaczyna się od pisemnego zgłoszenia przedinstalacyjnego, przekazywanego właściwemu Urzędowi Skarbowemu (zawiera ono takie informacje jak imię i nazwisko podatnika, jego numer NIP, liczbę planowanych urządzeń, adresy miejsc, gdzie zostaną zainstalowane oraz termin fiskalizacji). Dokument należy dostarczyć nie później, niż 1 dzień przed rozpoczęciem ewidencji. Później, za sprawą uprawnionego do tego serwisanta, odbywa się fiskalizacja – jednorazowe i nieodwracalne zaprogramowanie numeru NIP podatnika na urządzeniu rejestrującym oraz synchronizacja modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną. Od wykonania tego działania wszystko, co zrobimy przy użyciu kasy, zostanie w niej „zapamiętane”. To również moment, z którym możemy rozpocząć prawidłową sprzedaż, czyli z wystawianiem paragonów. Potem przychodzi czas ponownego, pisemnego zgłoszenia (tzw. poinstalacyjnego) do Urzędu Skarbowego o przeprowadzonej fiskalizacji (które musi dotrzeć nie później niż 7 dni od jej wykonania). Na koniec otrzymujemy numer ewidencyjny, który należy nanieść na obudowę kasy. Nasze urządzenie jest przystosowane do prawidłowej ewidencji obrotu.

3 thoughts on “Kasa fiskalna w Warszawie – zakup i fiskalizacja urządzenia

  1. Adam

    Czy numer ewidencyjny powinien się znajdować w jakimś konkretnym miejscu na obudowie kasy? Dziękuję i pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *